Janina Nowakowska

Urodziłam się w Łosicach.
Gdy miałam 16 lat wyjechałam do Warszawy.
Moje życie splotło ze sobą trzy kierunki – jak warkocz – praca, nauka i sztuka.
Szukałam swojego miejsca: ukończyłam szkołę średnią, kursy kreśleń budowlanych i zrobiłam mistrza kaletnictwa. Ale moją pasją było malarstwo, wolne chwile poświęcałam rysunkowi i nauce.
Malowałam akwarelki. Pierwszy obraz olejny „Martwa natura z owocami” powstał w 1960 roku. Zachowały się jeszcze teczki z rysunkami technicznymi i akwarelka z 1949 roku.
Dopiero w latach osiemdziesiątych moje prace nabrały kształtu, malowałam dużo: kwiaty, portrety, martwe natury i pejzaże, różnymi technikami.
Moje hobby malarskie przerodziło się w profesjonalizm dzięki pogłębieniu wiedzy teoretycznej i praktycznej w WSP, do którego wstąpiłąm w 1984 roku a także pod kierunkiem Marii Kruszewskiej-Rotwand, gdzie zdobyłam szlify w zakresie technik: akwarela, olej, pastel, a przede wszystkim w rysunku, jako podstawa.
Uczestniczyłam w licznych plenerach, oraz korzystałam z wykładów profesorów ASP, m. inn. Włodzimierza Szymańskiego i Ewy Korpysz z UW. Po 5-letnim studium WSP uzyskałam certyfikat z malarstwa.
Brałam udział w 70 wystawach zbiorowych i indywidualnych.W 1995 r. wystawiłam ok. 60 prac o różnej tematyce w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Mokotów.
Równocześnie miałam ekspozycję stałą w kawiarni Hotelu Europejskiego w Warszawie – akwarele o różnej tematyce.
Prace moje znajduja się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
W okresie 1990-2008 pełniłam w Stowarzyszeniu funkcję Komisarza Wystaw, byłam przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej, a do 2008 r. byłam wiceprezesem do spraw finansowych.
Od 2007 r. jestem honorowym członkiem WSP.
Za pracę społeczną w WSP otrzymałam odznaczenia i dyplomy, jak również od innych instytucji, są to: Złota Syrenka, Zasłużony Działacz Kultury, oraz otrzymałam w 1989 i 2008 r medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadany przez Ministra Kultury.