Krystyna Milanowska

Moja przygoda z malarstwem rozpoczęła się w 2008r. i trwa nadal.
Pierwsze moje prace powstały na zajęciach plastycznych prowadzonych przez artystę plastyka Roberta Kurzaja z Warszawskiej ASP. Były to rysunki ołówkiem, tuszem, potem akwarelki i wreszcie pierwsze obrazy olejne. Mojemu pierwszemu nauczycielowi zawdzięczam zainteresowanie obrazami Szyszkina. Malowanie obrazów inspirowanych reprodukcjami jego płócien i szkiców było wspaniałą szkołą doskonalenia techniki rysunku i malarstwa. Malarstwo Szyszkina fascynuje mnie nadal - jego obrazy i rysunki stanowią niedościgniony wzór tworzenia. Ale inspiracją dla moich prac są również inni pejzażyści, m.in. „wielki malarz małych formatów” Stanisławski.
Obecnie doskonalę swoje umiejętności malarskie pod kierunkiem artysty plastyka Anny Jędrzejec z ASP. Chętnie uczestniczę w plenerach plastycznych. Szczególnie ważny dla mnie jest coroczny udział w Ogólnopolskim Plenerze Rodzinnym w Podgórzynie organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu. Tworząc obraz w plenerze pozostaję wierna realnym kształtom obserwowanej przyrody, utrwalam ślady swoich przeżyć w kontakcie z tym co piękne. Moje obrazy prezentowane były wielokrotnie, m.in.:
• w Galerii Ratusz w Legionowie na wielu wystawach zbiorowych i tematycznych np.„Taki pejzaż – Mazowsze”, „Kopia, falsyfikat, inspiracja”,
• w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie - wystawa indywidualna 2010r;
• w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria przy Pałacu w Jabłonnie (wrzesień 2009r),
• na „Pikniku ze sztuką przy Dziurawej Skale” w Podgórzynie w 2011r. i 2012r.
Poza techniką olejną wykorzystuję również inne techniki plastyczne np. suche pastele, którymi „zaraziłam się” od poznanej na plenerze krakowskiej malarki Hani Romańskiej-Tusiewicz. Piszę również ikony wykorzystując tradycyjną technikę tempery jajowej na gruntowanej desce. Sztuki tej uczyłam się w Karmelitańskiej Szkole Ikon w Wadowicach od Barbary i Krzysztofa Cudo.
Poza malarstwem moją pasją jest rękodzieło. Robię biżuterię, torby, ozdoby okolicznościowe wykorzystując różne techniki, m.in. szydełko, makramę, różne rodzaje haftu. maluję na szkle i porcelanie.