Marek Strójwąs

Urodziłem się w 1955 r. w Pruszkowie.
Do WSP należę od 2004 r. (w tym przez siedem lat wchodziłem w skład Zarządu).
Z wykształcenia jestem oficerem Wojsk Rakietowych i Artylerii, lecz sercem nieprzerwanie związany jestem ze sztukami wizualnymi już od dzieciństwa. Na pierwsze regularne zajęcia plastyczne zacząłem uczęszczać w wieku sześciu lat, do funkcjonującego wówczas w Pałacyku „Sokoła” w Pruszkowie, Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. - Trwało to jednak tylko 4 lata...
Względy osobiste i zawodowe były powodem, że ponad ćwierć wieku spędziłem w okolicach Środkowego Nadodrza (Sulechów, Krosno Odrz., Gubin, Kostrzyn n/O). - Po drodze był też jeszcze Toruń, gdzie studiowałem... W 2004 r. zamieszkałem na powrót w swoim rodzimym Pruszkowie.
Aktualnie od dobrych kilkunastu lat jestem kapitanem rezerwy WP i wdowcem, samotnie wychowującym dwóch synów.
Po pożegnaniu munduru sztuki piękne stały się moją największą pasją i treścią życia. - W międzyczasie pracowałem jeszcze kilka lat, jako dziennikarz prasy lokalnej...
Stale doskonalę swój kunszt plastyczny oraz aktywnie uczestniczę w życiu kulturalnym regionu Mazowsza.
Od 2005 r. związany jestem z piastowskim Klubem Plastyka "Walor", patronowanym przez prof. warszawskiej ASP Ryszarda Sekułę, a prowadzonym przez art. plast. Anetę Stosio. Wcześniej doskonaliłem rysunek u art. malarza Mariusza Kaczmarka w Kostrzynie (2002-2003 r.) oraz malarstwo u art. plast. Aliny Dorada-Krawczyk w Klubie „Sztuka” w Pruszkowie (2004-2005 r.).

30 listopada 2013 r. zostałem przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików
Uprawiam malarstwo (pastel, olej) oraz rysunek (grafit, węgiel, tusz). Dobrze czuję się zarówno w pejzażu, scence rodzajowej, jak i w martwej naturze.
Jednak moim koronnym tematem jest od zawsze portret. We wszystkich moich pracach główną rolę grają: światłocień, przestrzeń i ruch. Brałem udział w licznych plenerach, wystawach i przeglądach sztuk wizualnych.
Mam w dorobku przeszło 250 obrazów, z czego znaczna część znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwecja, Anglia).
Jestem laureatem pięciu nagród w lokalnych konkursach plastycznych.
Obecnie posiadam swoje małe atelier i wirtualną galerię obrazów na: http://rokoko5.blogspot.com